neden bulut sunucuFiziksel Sunucu

Sanal Sunucu

Bulut Sunucu

 + 

 – 

 + 

 – 

 + 

 – 

Maliyet 1 kez alınır bakım maliyeti yüksektir bakım maliyeti yoktur kiralanır bakım maliyeti yoktur kiralanır
Upgrade yükseltme için yatırım gerekir yükseltme maliyeti çok düşüktür, küçük, küçük yapılabilir, uzun süre planlama gerektirmez yükseltme maliyeti çok düşüktür, küçük, küçük yapılabilir, uzun süre planlama gerektirmez
yükseltme sırasında uzun süre hizmet kesintisi olur yükseltme ihtiyaca göre anlıktır yükseltme ihtiyaca göre anlıktır
programların yükseltilen donanıma uygun olmama riski vardır böyle bir rsik yoktur böyle bir rsik yoktur
Barındırma Sunucular, aynı sıcaklıkta, tozsuz ve elektiriği düzgün ve kesintisiz ortamlar isterler, bu da jeneratör, güç kaynağı, klima  mecburiyeti ile maliyet arttırır suncular uygun koşullarda barındırılır, firmaya ekstra  maliyet yükü getirmez suncular uygun koşullarda barındırılır, firmaya ekstra  maliyet yükü getirmez
yedekleme yedekleme maliyeti yüksektir yedekleme yatırımı istenilen miktar bazlı olacağından maliyet minumumdur yedekleme yatırımı istenilen miktar bazlı olacağından maliyet minumumdur
Yedekleme kolaylığı ve riski Sanala göre daha zordur ve coğrafi risk taşır; genellikle sunucu ile yedek aynı yerdedir yedekleme tek tuşla yapılır. yedekleme tek tuşla yapılır. Coğrafi olarak dünyanın herhangi bir noktasında yedek olabileceğinden coğrafi yedeklemeye uygundur
internet internet maliyeti yüksektir (up/down senkron olma zorunluluğu) çoğu zaman maliyet kiralama maliyeti içindedir. çoğu zaman maliyet kiralama maliyeti içindedir.
Ortak kaynak kullanımı ihtiyaca göre vps (paylaşımlı sanal sunucu), vds (paylaşımsız sanal sunucu) oluşturulabilir. vps, vds ayrımı yoktur, Bulut sunucular paylaşımsız olması nedeni ile biraz daha maliyetlidir.
coğrafi yapı Belirli bir yapı içinde sanaldırlar Tamamen globaldir, Sunucu dünyanın her yerinde olabilir
Clustering maliyetleri oldukça fazladır fiziksele göre daha az buluta göre çoktur kendi yapısı içinde mevcuttur; küçük maliyetler ile kullanılması mümkündür.
autobalance maliyetleri oldukça fazladır fiziksele göre daha az buluta göre çoktur kendi yapısı içinde mevcuttur; küçük maliyetler ile kullanılması mümkündür.
cdn maliyetleri oldukça fazladır fiziksele göre daha az buluta göre çoktur kendi yapısı içinde mevcuttur; küçük maliyetler ile kullanılması mümkündür.
Uzak kurulum Sunucu üst düzey olmadığı sürece, uzak kurulumlara destek vermez. Sunucu yönetimi son derece kolaydır; uzak masa üstü kullanılamadığı zamanlarda konsol ile giriş yapmak mümkündür. Sunucu yönetimi son derece kolaydır; uzak masa üstü kullanılamadığı zamanlarda konsol ile giriş yapmak mümkündür.
Uzak kurulum için fiziksel olarak ulaşım gerektirir. Uzak kurulum için fiziksel müdahale gerektirmez. Uzak kurulum için fiziksel müdahale gerektirmez.
web desteği web desteği ile tam müdahale  çoğu zaman yok web desteği ile sınırlı müdahale tam web desteği
Sunucu Havuzu desteği yok var sınırlı web den sunucu havuzu yönetim imkanı
Arıza desteği yetkili servis bekleme zorunluluğu çok kısa zamanda müdahale Arıza oluşması riski son derece az
Lisans Yatırımı yüksektir, webe açılan makinada işlemci bazlı lisanslama maliyeti olacağından son derece maliyetlidir. SPLA kiralama modeli ile çok uygun bir maliyet söz konusudur. SPLA kiralama modeli ile çok uygun bir maliyet söz konusudur.
Yeni Sunucu oluşturarak: Anlık kaynak kullanım ihtiyacı (demo ve sunum amaçlı) yok var sınırlı ihityaca göre sınırsız
Var olan sunucu üzerinde: Anlık kaynak arttırım; ram, cpu, internet yok var sınırlı ihityaca göre sınırsız

Fırat Sokol